Přirozené metody pro odstranění pih

Přirozené metody pro odstranění pih

JAK ODSTRAŇOVAT KOSMETICKÉ VADY

Jak odstraňovat kosmetické vady

 

Zjistěte účinné a přirozené metody, jak odstranit pihy a získat světlejší a zářivou pokožku. Okurková a citrónová maska, bylinné ošetření a ochrana proti slunečnímu záření jsou některé z přírodních postupů, které vám pomohou dosáhnout žádoucího vzhledu pleti.

 

Přirozené metody pro odstranění pih, bylinný extrakt z pampelišky
Bylinný extrakt z pampelišky

 

Přirozené metody pro odstranění pih

Pihy jsou tmavé skvrny na pokožce, které mohou být esteticky nežádoucí. Příčinou vzniku pih je nadměrná produkce melaninu, který je pigmentem odpovědným za barvu pokožky. Existuje několik přirozených způsobů, jak redukovat výskyt pih a získat rovnoměrný tón pleti. Připravte se na objevení několika účinných metod, jak odstranit pihy a získat jasnou a zářivou pokožku.

 

1. Okurková a citrónová maska pro odstranění pih

Okurka a citrón jsou skvělými přírodními pomocníky, pokud jde o péči o pokožku. Jsou známé svými světlosběrnými a zklidňujícími vlastnostmi, což je činí ideálními pro domácí kosmetické procedury. Jeden způsob, jak využít jejich síly, je příprava domácí masky.

Příprava domácí masky

Nejprve si připravte okurku. Ta je bohatá na vodu a vitaminy A, C a E, které pomáhají hydratovat pokožku a podporují její obnovu. Nastrouhejte polovinu okurky na jemném struhadle. Zvolte okurku, která je čerstvá a organicky pěstovaná, aby byla co nejméně kontaminována pesticidy.

Dále připravte citróny. Citrónová kůra je bohatá na esenciální oleje a kyselinu citronovou, která působí jako přírodní exfoliant. Nastrouhejte kůru z dvou až tří citrónů. Dbejte na to, aby byly citróny dobře umyté a ideálně organické.

Tyto dvě ingredience smíchejte dohromady. Výsledná směs by měla být aplikována na obličej a nechána působit přibližně půl hodiny. Toto doba umožňuje účinným látkám proniknout hluboko do pokožky.

Okurka působí jako zklidňující a vyhlazující agent, zatímco kyselina citronová v citrónové kůře funguje jako exfoliant, který odstraňuje mrtvé buňky pokožky a podporuje nový růst buněk. To může vést ke světlejší a zdravější pokožce.

Po uplynutí doby směs opláchněte podmáslím nebo teplou vodou. Následně je dobré aplikovat na pokožku hydratační krém, aby se obnovila její vlhkost a zamezilo se vysušení pokožky, které by mohlo být způsobeno kyselinou citronovou.

 

2. Bylinné ošetření pih

Existuje několik bylinných přípravků, které mohou pomoci snížit viditelnost pih a zlepšit tón pleti. Například bylinný extrakt z pampelišky nebo šalvěje může být aplikován přímo na pihy a nechat působit několik minut před opláchnutím. Tyto byliny obsahují přírodní složky, které pomáhají redukovat melanin a zklidňují pokožku.

Pampeliška

Pampeliška, známá také jako Taraxacum officinale, je běžná bylina, kterou často nalézáme v našich zahradách. Extrakt z pampelišky může pomoci redukovat pigmentaci kůže díky svým přírodním složkám, které inhibují (čili blokují) produkci melaninu.

Šalvěj

Šalvěj, Salvia officinalis, je další bylina s účinky zesvětlování kůže. Tato aromatická rostlina, která se často používá v kuchyni pro svou charakteristickou vůni a chuť, obsahuje také složky, které mohou pomoci zklidnit pokožku a snížit produkci melaninu.

Jak v případě pampelišky, tak i šalvěje, může být jejich extrakt aplikován přímo na pokožku.

Výroba bylinných extraktů na odstranění pih

Výroba bylinných extraktů z pampelišky nebo šalvěje je poměrně snadná. Zde jsou základní pokyny pro každou z nich:

Extrakt z Pampelišky
 1. Sbírejte listy pampelišky, a to nejlépe z ekologicky čistých oblastí daleko od silnic a průmyslových zón. Zabraňte tak možné kontaminaci rostlin pesticidy nebo jinými chemikáliemi.
 2. Omyjte listy vodou a nechte je důkladně uschnout.
 3. Nakrájejte listy na menší kusy a umístěte je do skleněné nádoby.
 4. Přidejte dostatek lihu (nejlépe 40-50%) tak, aby byly listy kompletně pokryty. Lih extrahuje účinné látky z rostliny.
 5. Uzavřete nádobu a nechte ji na temném a chladném místě po dobu dvou až tří týdnů. Občas nádobu protřepejte.
 6. Po uplynutí doby, sceďte směs přes jemné plátýnko do čisté nádoby. Tak získáte bylinný extrakt z pampelišky.
Extrakt ze Šalvěje
 1. Sbírejte listy šalvěje, ideálně před obědem, kdy jsou listy nejsušší a obsahují nejvíce olejů.
 2. Listy opláchněte a nechte uschnout.
 3. Listy nakrájejte a umístěte do skleněné nádoby.
 4. Přidejte dostatek lihu tak, aby byly listy kompletně pokryty.
 5. Uzavřete nádobu a nechte ji na temném a chladném místě po dobu dvou až tří týdnů. Občas nádobu protřepejte.
 6. Po uplynutí doby, sceďte směs přes jemné plátýnko do čisté nádoby. Tak získáte bylinný extrakt ze šalvěje.

 

3. Použití přírodního sběrače pigmentu

Přírodní sběrače pigmentu jsou přípravky obsahující přírodní složky, které mohou pomoci snížit nadměrnou produkci melaninu a rozjasnit pokožku.

Jedním takovým přírodním světlidlem pleti je extrakt z arbutinu. Arbutin je látka, kterou lze nalézt v několika rostlinách, včetně brusinky, hrušky nebo medvědice lékařské. Má schopnost inhibovat (tedy zpomalit nebo zastavit) aktivitu tyrosinázy, enzymu, který katalyzuje přeměnu aminokyseliny tyrosinu na melanin. Tímto způsobem arbutin pomáhá snížit tvorbu melaninu a tím i případné pigmentové skvrny na pokožce.

Přírodní světlidla pleti, včetně arbutinu, se obvykle aplikují na postižené oblasti pokožky dvakrát denně - ráno a večer. V závislosti na konkrétním produktu a jeho koncentraci arbutinu může být nutné jej používat po delší dobu - týdny až měsíce - aby se projevil viditelný efekt. Důležité je také vědět, že tyto produkty nejsou určeny k výraznému bělení pokožky, ale k postupnému a jemnému rozjasnění pigmentových skvrn.

Kromě arbutinu existují i další přírodní světlidla pleti. Patří sem například kyselina kojová získaná z fermentace rýže, pšenice nebo sojových bobů, nebo vitamín C, který je známý svými silnými antioxidačními a světlícími vlastnostmi.

Arbutin

Arbutin je složitá molekula, která se nachází v některých rostlinách, jako jsou brusinky, hrušky nebo medvědice lékařská. Zatímco by mohlo být teoreticky možné vytvořit domácí extrakt z těchto rostlin, efektivní vytěžení arbutinu vyžaduje specializované zpracování a čistění, které není v domácích podmínkách praktické ani bezpečné.

Pokud si přesto přejete využívat přírodní světlidla pleti přímo z rostlin, můžete zkusit přípravu domácích masek nebo tonik s použitím rostlin bohatých na arbutin, jako je medvědice lékařská, ale vězte, že koncentrace arbutinu v těchto přípravcích bude mnohem nižší než v komerčních produktech.

 

4. Péče o pokožku s ochranou proti slunečnímu záření

Sluneční záření může stimulovat produkci melaninu a zhoršit viditelnost pih. Proto je důležité chránit pokožku před slunečním zářením pomocí vhodného opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem. Použití opalovacího krému pomáhá snižovat nadměrnou produkci melaninu a chrání pokožku před dalším poškozením slunečními paprsky.

 

5. Konzultace s dermatologem

Pokud se pihy stávají výraznými a nezdaří se vám je odstranit pomocí přirozených metod, je vhodné vyhledat pomoc dermatologa. Dermatolog vám může doporučit vhodné postupy, jako je laserová terapie, chemický peeling nebo mikrodermabraze, které mohou pomoci odstranit pihy a zlepšit vzhled pokožky.

 

Odstranění pih není okamžitý proces a vyžaduje trpělivost a pravidelnou péči. Buďte důslední v používání přírodních metod a dodržujte zásady péče o pokožku. S časem budete moci pozorovat zlepšení a získat rovnoměrný tón pleti, který vám pomůže získat jistotu a sebevědomí.

 

Kvalitní šnekové odšťavňovače

3 doporučené recepty čerstvých ovocných a zeleninových šťáv

 

Recept 1: Šťáva z mrkve a pomeranče

Mrkev je bohatá na beta-karoten, který je přeměněn v těle na vitamín A, a pomeranč obsahuje vitamín C, oba tyto vitamíny jsou důležité pro zdraví pokožky.

Potřebujete:

 • 2 mrkve
 • 1 pomeranč

Postup:

 1. Oloupejte a nakrájejte mrkve a pomeranč.
 2. Vložte je do odšťavňovače.
 3. Šťávu vychlazte v ledničce a podávejte.

Frekvence:

Pijte jednou denně.

 

Recept 2: Šťáva z pomerančů a citronu

Citrusové plody jsou bohaté na vitamín C, který může pomoci omezit tvorbu melaninu, pigmentu, který způsobuje pihy.

Potřebujete:

 • 2 pomeranče
 • 1 citron

Postup:

 1. Oloupejte a nakrájejte pomeranče a citron.
 2. Vložte je do odšťavňovače.
 3. Šťávu vychlazte v ledničce a podávejte.

Frekvence:

Pijte jednou denně.

 

Recept 3: Šťáva z jablka a mrkve

Jablka jsou bohatá na vitamíny A a C a mrkve obsahují beta-karoten, který je přeměněn na vitamín A v těle.

Potřebujete:

 • 2 jablka
 • 1 mrkev

Postup:

 1. Oloupejte a nakrájejte jablka a mrkev.
 2. Vložte je do odšťavňovače.
 3. Šťávu vychlazte v ledničce a podávejte.

Frekvence:

Pijte jednou denně.

Tyto šťávy jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty, které pomáhají regenerovat pokožku a mohou přispět k redukci pih.

 

Yoda - Lis na výrobu panenského oleje ze studena 

3 doporučené recepty na aplikaci čerstvých olejů:

Recept 1: Olej z Burských oříšků a Olej z arganových ořechů

Burské oříšky jsou bohaté na vitamín E, který pomáhá redukovat hyperpigmentaci, zatímco arganový olej je známý svými hydratačními vlastnostmi.

Potřebujete:

 • 1 čajovou lžičku oleje z Burských oříšků
 • 1 čajovou lžičku oleje z arganových ořechů

Postup:

 1. Smíchejte oleje dohromady.
 2. Naneste na pokožku a nechte působit 20 minut.
 3. Poté opláchněte teplou vodou.

Frekvence:

Používejte 3x týdně.

 

Recept 2: Olej z mandlí a olej ze sezamu

Olej z mandlí je bohatý na vitamín E, který může pomoci redukovat pihy. Olej ze sezamu má také mnoho přínosů pro pokožku včetně zlepšení pružnosti pokožky.

Potřebujete:

 • 1 čajovou lžičku oleje z mandlí
 • 1 čajovou lžičku oleje ze sezamu

Postup:

 1. Smíchejte oleje dohromady.
 2. Naneste na pokožku a nechte působit 20 minut.
 3. Poté opláchněte teplou vodou.

Frekvence:

Používejte 3x týdně.

 

Recept 3: Olej z vlašských ořechů a olej z konopných semínek

Olej z vlašských ořechů obsahuje omega-3 mastné kyseliny a vitamín E, které mohou pomoci zlepšit zdraví pokožky a redukovat pihy. Olej z konopných semínek je bohatý na antioxidanty a má protizánětlivé vlastnosti.

Potřebujete:

 • 1 čajovou lžičku oleje z vlašských ořechů
 • 1 čajovou lžičku oleje z konopných semínek

Postup:

 1. Smíchejte oleje dohromady.
 2. Naneste na pokožku a nechte působit 20 minut.
 3. Poté opláchněte teplou vodou.

Frekvence:

Používejte 3x týdně.

Tyto recepty mohou pomoci snížit výskyt pih tím, že zlepšují zdraví pokožky a redukují hyperpigmentaci. Vždy se ujistěte, že důkladně opláchnete pokožku po aplikaci olejů, aby se zabránilo ucpaní pórů.

 

Hlavní klíčová slova: odstranění pih, přírodní metody, světlosběrná pokožka, bylinné ošetření, ochrana proti slunečnímu záření

.