Imunitní systém

Imunitní systém a zdravá výživa

Živé šťávy

Chcete mít silný imunitní systém a udržovat své tělo zdravé? Klíčovým faktorem je správná výživa. Imunitní systém je jako obranný štít našeho těla, který nás chrání před viry, bakteriemi a dalšími nepřáteli. Abychom posílili imunitu a udrželi ji ve špičkové kondici, potřebujeme dodávat našemu tělu správné živiny.

V tomto článku se podíváme na to, jak výživa ovlivňuje náš imunitní systém a jaké potraviny a látky jsou pro něj prospěšné. Zjistíte, jakým způsobem vitaminy, minerály a antioxidanty posilují vaši imunitu a jak je můžete začlenit do svého jídelníčku. Ukážeme vám také, jak můžete využít sílu rostlinných šťáv, jako je špenátová, zelná nebo šťáva z červené řepy, které mají vynikající zdravotní výhody.

Není to jen o tom, co jíme, ale také o tom, jak se stravujeme. Přineste svému tělu správnou výživu, kterou potřebuje k optimálnímu fungování imunitního systému. Připravte se na cestu k silné imunitě a zdravému životnímu stylu.

 

 

Imunitní systém a zdravá výživa

Jedním z klíčových faktorů našeho zdraví je imunitní systém, který je v podstatě obranným štítem našeho těla. Imunitní systém má dvě nezávislé složky - brzlík s jeho T-lymfocyty neboli T-buňkami, který je hlavním systémem buněčné imunity, a na brzlíku nezávislé B-lymfocyty neboli B-buňky, které nás chrání před virovými a bakteriálními infekcemi. V tomto článku si povíme více o tom, jak naši imunitu podpořit zdravou výživou.

 

Funkce imunitního systému

Představte si imunitní systém jako armádu, která chrání naše tělo před nepřáteli, jako jsou viry a bakterie. Tato "armáda" se skládá z různých typů "vojáků", zvaných buňky imunitního systému. Mezi tyto buňky patří T-lymfocyty (T-buňky), které jsou hlavní složkou buněčné imunity, což znamená, že mají schopnost napadat cizorodé buňky, jako jsou nakažené nebo nádorové buňky. Na druhé straně máme B-lymfocyty (B-buňky), které nás chrání před virovými a bakteriálními infekcemi tím, že vytvářejí protilátky.

 

Optimální výživa pro posílení imunity

Rada studií ukázala, že živiny vyskytující se v optimálních proporcích a množstvích v čerstvých nevařených zeleninových jídlech, zvláště zeleninových výhoncích a šťávách, pěstovaných doma, zvyšují produkci lymfocytů, a zlepšují tak odolnost vůči nemocem. Výživa velmi příznivě ovlivňují vitaminy E, C a A, řada vitaminů B a také zinek.

Vitamin E je silný antioxidant, který chrání naše buňky před poškozením. Vitamin C je nezbytný pro správnou funkci bílých krvinek, které jsou klíčové pro naši imunitní odpověď. Vitamin A je zase důležitý pro zdraví naší kůže a sliznic, které jsou první linií obrany proti patogenům. Vitaminy skupiny B jsou důležité pro energetický metabolismus a produkci protilátek. Zinek je základní minerál, který je nezbytný pro správnou funkci našeho imunitního systému.

 

Konec mezotrofie: Klíč k udržení silné imunity

Naše tělo potřebuje dostatek čerstvých potravinových živin k udržení imunity. Bez dostatečného přívodu těchto čerstvých potravinových živin (a pravděpodobně dalších, které zatím nebyly testovány a některé asi ani objeveny) si nedokážeme imunitu uchovat a odsuzujeme se k mezotrofnímu stavu (polovičnímu vyživování), kdy naše tělo nedostává vše, co potřebuje. Ano, tělo má úžasné schopnosti kompenzace a můžete jíst nesprávně po mnoho let, aniž byste měli nějaké klinické příznaky nemoci. Ale v důsledku toho může v těle probíhat zákeřný degenerativní proces a dříve nebo později, v závislosti na konstituci člověka a míře, v jaké svému tělu ubližuje, se skrytá degenerace změní ve vážnou nemoc.

Hořčiny obsažené v čerstvých ovocných šťávách mají také v podstatě trávicí funkci. Podporují vylučování trávicích enzymů, uklidňují hladké svalstvo střev a podněcují lepší vstřebávání živin.

 

Kvalitní šnekové odšťavňovače 

Magie rostlinných šťáv: Zdroj živin pro vaše tělo

Šťávy ze špenátu, zelí a kopřiv, všechny bohaté na chlorofyl, přinášejí mnoho zdravotních výhod, všechny byly s vynikajícími výsledky použity také k léčení lidí. Zelná šťáva je dobrá k léčení žaludečních vředů. Jak lze usoudit z výzkumu bakterií provedeného v protirakovinovém centru na texaské univerzitě (University of Texas Systems Cancer Center) a jinde může také zabránit genetickým změnám způsobeným látkami, které v buněčném jádru vyvolávají rakovinu.

Ale chlorofyl má také řadu přínosů pro lidské zdraví. Pomáhá například při léčení nemocí srdce, aterosklerózy (kornatění tepen), sinusitidy (zánět paranazálních dutin), osteomyelitidy (zánět kostní dřeně), pyorey (infekce a krvácení dásní) a deprese. Chlorofyl také omezuje činnost škodlivých bakterií a enzymů, které způsobují hnilobný rozklad proteinů ve střevech.

Při vnitřním užívání, ústně nebo rektálně v klystýru, omezuje činnost škodlivých bakterií ničících protein a enzymů, které způsobují hnilobný rozklad proteinů ve střevech. Způsobuje také, že lidské sliny jsou zásaditější, což je výhoda, pokud jíte sacharidy. Z těchto a mnoha dalších důvodů chlorofyl, nebo spíš syrové šťávy obsahující značné množství chlorofylu jsou často předepisovány při léčení alergií a problémů se vstřebáváním. Chlorofyl je zelené barvivo nezbytné pro fotosyntézu, proces, při kterém rostliny využívají sluneční světlo k výrobě cukrů, které je zásobují energií.

 

Imunitní systém a zdravá výživa
Šťáva z červené řepy

 

Antokyany: Barvivo, které může bojovat proti rakovině

Další skupinou rostlinných barviv, které mohou mít značné zdravotní přínosy, jsou antokyany. Tyto látky figurovaly hlavně v léčení rakoviny a leukemie. Syrová červená řepa obsahuje ve velkém množství zvláštní antokyan. Lidé při léčení rakoviny pijí denně šťávu z množství o něco většího než jeden kilogram, trochu před každým jídlem.

Nejčastěji se s používáním šťáv z červené řepy k léčení i prevenci rakovinových onemocnění způsobených zářením spojuje jméno dr. Siegmunda Schmidta, neúnavného bojovníka proti jaderným zbraním.

 

Vše je v našich rukou

Naše zdraví je v našich rukou a správná výživa hraje klíčovou roli při udržení našeho imunitního systému silným. Tělesná armáda je připravena bojovat za nás, ale potřebuje správnou výživu a podporu. Buďte tedy svým vlastním strážcem zdraví a užívejte si sílu a vitalitu, kterou vám přináší správná výživa.

 

Klíčová slova: imunitní systém, zdravá výživa, potraviny pro imunitu, šťávy, vitaminy, minerály, posílení imunity.