Zeleninové šťávy

Zeleninové šťávy

Živé šťávy

Zeleninové šťávy

Čerstvé šťávy nabízejí nekonečnou škálu výživových hodnot a zdravotních přínosů. Jsou skvělým způsobem, jak posílit zdraví a vitalitu. Ovocné šťávy jsou pro mozek, nervy a žlázy skvělé, zatímco zeleninové šťávy obnovují strukturu těla. Konzumace čerstvých zeleninových šťáv může podpořit celkové zdraví a vitalitu.

Obsahují vitamíny, minerály a další důležité živiny. Tyto šťávy také pomáhají čistit tělo a vrátit ho na cestu vitality a energie. Příprava zeleninových šťáv je umění i věda, které přináší radost a prospěch pro tělo. Čerstvé šťávy jako hroznová, jablečná a kombinace zeleninových šťáv mají své specifické benefity pro zdraví. Přináší antioxidanty, enzymy, elektrolyty a další látky pro posílení těla a detoxikaci. Začněte svou cestu k zdravějšímu životu a objevte sílu čerstvých šťáv pro vitalitu a zdraví.

 

 

Probereme si, co všechno nám čerstvé šťávy dávají. Mějte na paměti, že ovocné šťávy jsou skvělé pro mozek, nervy a žlázy. Rovněž důkladně pročistí celé tělo. Zeleninové šťávy obnovují strukturu těla, zejména kosti, svaly a pojivové tkáně.

Cesta k vitalitě a energií: objevte sílu zeleninových šťáv

V dnešním zrychleném světě hledáme stále více způsoby, jak zlepšit své zdraví a vitalitu. Jedním z těchto způsobů je konzumace čerstvých zeleninových šťáv. Tyto lahodné a výživné nápoje mohou být skvělým doplňkem k vaší stravě a mohou podpořit celkové zdraví a vitalitu.

 

Význam zeleninových šťáv pro zdraví a vitalitu

Čerstvé zeleninové šťávy jsou skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin. Kromě toho, zeleninové šťávy pomáhají obnovovat strukturu těla, včetně kostí, svalů a pojivové tkáně. To je důležité nejen pro fyzické zdraví, ale také pro celkovou pohodu a energii.

Vaše tělo pravděpodobně samo naznačí, kdy má chuť na zeleninové šťávy a zeleninu. Takové přání těla bychom měli respektovat. Tělo dobře ví, co potřebuje a kdy to potřebuje. Jednou z našich největších chyb je, že často tělu nenasloucháme.

 

Osvobození od toxického způsobu života

Ve světě, kde jsme často obklopeni toxickými návyky a lákavými nezdravými volbami, mohou nám zeleninové šťávy pomoci vrátit se na cestu vitality a energie.

 

Umění a věda přípravy zeleninových šťáv

Příprava šťáv je trochu umění, trochu věda. Je důležité se učit a zkoumat, ale také je důležité využívat zdravý selský rozum. Ať už si šťávu připravujete sami nebo si ji kupujete, je důležité se radovat z toho, jak tyto šťávy obnovují a očišťují tělo.

Brzy poznáte, že bez nich nemůžete být. Pořiďte si kvalitní šnekový odšťavňovač, který se dá snadno čistit, a začněte odšťavovat.

 

Kvalitní šnekové odšťavňovače

 

Kombinace zeleninových šťáv: Elektrolyty, chlorofyl a detoxikace

Kromě jednodruhových šťáv jsou také skvělými varianty kombinace zeleninových šťáv. Tyto směsi mohou být silným zdrojem elektrolytů jako je vápník, hořčík, draslík a sodík.

Elektrolyty jsou důležité pro správnou funkci našeho těla, pomáhají udržovat rovnováhu tekutin a hrají klíčovou roli v přenosu nervových signálů.

Jednou z hlavních složek těchto kombinací je chlorofyl, který je často označován jako "rostlinná" nebo "zelená krev". Chlorofyl je účinným čističem krve a lymfatického systému a je také jedním z nejlepších přírodních odstraňovačů těžkých kovů a chemikálií.

 

Čerstvé šťávy: Receptář pro vitalitu a zdraví

Čerstvé šťávy nabízí nekonečnou škálu výživových hodnot a zdravotních přínosů. Dnes se podíváme na několik receptů na šťávy, které můžete začlenit do svého života a využít tak jejich zdravotních benefitů.

 

Některé příklady kombinací zeleninových šťáv, které můžete vyzkoušet, zahrnují:

  • mrkev + řepa + petržel
  • mrkev + řepa + špenát
  • mrkev + vojtěškové výhonky + petržel
  • mrkev + špenát + celer + petržel
  • pšeničné + vojtěškové výhonky

Šťáva ze zelí a křížaté zeleniny je také velice účinná a je známa pro své antioxidační a detoxikační vlastnosti.

Čerstvé šťávy představují silný nástroj pro zlepšení zdraví a vitality. Ať už vyberete jednodruhovou šťávu nebo kombinaci zeleninových šťáv, každá z nich přináší jedinečné výhody. Začněte svou cestu k zdravějšímu životu s těmito osvěžujícími a výživnými nápoji!

 

Křížaté zeleniny

Termín "křížaté zeleniny" se obvykle používá k označení skupiny zelenin, které patří do stejné botanické rodiny Brassicaceae (brukevovité). Tato rodina zahrnuje různé druhy zeleniny, které jsou si velmi podobné a mají charakteristické křížovité květenství.

Mezi křížatou zeleninu patří například:

  1. Brokolice
  2. Květák
  3. Růžičková kapusta
  4. Bílá kapusta
  5. Kadeřávek (romanesco)
  6. Kaleráb
  7. Pórek
  8. Ředkvička
  9. Rukola
  10. Hořčice

Tyto druhy zeleniny mají společné některé výživové vlastnosti a jsou bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Často jsou také považovány za zdravé a výživné potraviny, které mohou přispět ke zdravé stravě.

 

Zeleninové šťávy

 

TABULKA ZELENINOVÝCH ŠŤÁV

Zelenina Prospěšné vlastnosti Poznámky

Červená řepa

 

Jedna z nejlepších šťáv přispívající k tvorbě červených krvinek při anémii a k celkovému zlepšení stavu krve, Je zvlášť prospěšná pro ženy trpící menstruačními poruchami. Šťáva z listů řepy má estrogenní neboli hormonální vlastnosti a používá se ke zvýšení plodnosti a na pomoc ženám při menopauze. Minerály ve šťávě z červené řepy skvěle čistí játra, ledviny a žlučník.

 

Šťáva je velmi silná, samotnou ji lze pít jen v malých dávkách. Je však velmi chutná ve směsi s jinými šťávami, například mrkvovou. Nezapomeňte použít do šťávy i zelené listy!

 

Zelí

 

Je to skvělý prostředek k čištění sliznic trávicího traktu. Šťáva ze zelí je zvlášť dobrá na léčení žaludečních vředů a zácpy. Dobře také odstraňuje infekce dásní. Může však způsobovat plynatost, protože rozkládá hnijící materiál ve střevech (což je velmi užitečné).

 

Šťáva silné chuti, kterou lze pít samotnou, ale chutnější je ve směsi s jinými šťávami.

 

Mrkev

 

Síře a míra prospěšnosti mrkvové šťávy jsou neuvěřitelné - od napomáhání trávení, působení jako endokrinního tonika, čištění kůže a zlepšování zraku po potlačování vředů a dokonce i rakovinných nádorů. Pomáhá v boji proti infekci a uklidňuje nervový systém. Současně podporuje vitalitu a pocit pohody. Doporučujeme mrkev jako vstupní bránu do zeleninových šťáv.

 

Mrkvovou šťávu lze užívat ve velkém množství. Obsahuje mnoho vitaminů včetně značného množství vitaminu A. Je ideálním prostředkem k seznámení s ostatními zeleninovými šťávami.

 

Celer

 

Tato šťáva je důležitá pro odstraňování mrtvých zbytků, které se hromadí v tělesných tkáních, ucpávají je a způsobují nemoci jako artritidu, cukrovku, koronární chorobu, křečové žíly, ledvinové kameny a podobně. Celer má zvlášť vysoký obsah organického sodíku, průvodce organického draslíku, a je důležitý pro udržení správné hustoty tělesných tekutin. Obsahuje také další minerály, které pomáhají obnovit vyrovnaný stav nervového systému.

 

Dobrý v kombinaci s mrkvovou šťávou. Směs těchto dvou šťáv je po minerální stránce velmi vyrovnaný nápoj. 1 do této šťávy dejte zelené listy celeru.

 

Okurka

 

Skvělé přírodní diuretikum. Podporuje také růst vlasů, protože je bohatá na křemík a síru. Pro svůj vysoký obsah draslíku je cenným regulátorem krevního tlaku. Zmírňuje rovněž revmatické potíže, protože vyplavuje z těla kyselinu močovou.

 

Šťáva působí rychle a je ideální pro vyčištění organizmu, zejména několik hodin po snědení příliš slaného jídla. Dobrá je ve směsi s červenou řepou a mrkví.

 

Hlávkový salát

 

K přípravě šťávy lze použít všechny druhy hlávkového salátu a koneckonců všechny druhy listové zeleniny. Většina má vysoký obsah železa prospěšného pro krvetvorbu. Listová zelenina je také bohatá na zdraví velmi prospěšný chlorofyl. Salát sám je přírodním uklidňujícím prostředkem a působí v tomto směru zvlášť na žaludek. Je to mírné diuretikum.

 

Nejlépe se k přípravě šťávy hodí vnější salátové listy, protože právě ty jsou nejbohatší na chlorofyl. Často jsou méně jemné, a proto ne tak vhodné na saláty. Hlávkový salát lze pro přípravu šťávy zkombinovat s jinými druhy zeleniny.

 

Petržel

 

Přestože je petržel bylina, šťáva z ní užívaná v malých množstvích (1 nebo 2 lžíce) s jinými zeleninovými šťávami lidskému organizmu velmi prospívá. Příznivě působí na nadledviny a na štítnou zlém, na uchování zdraví močopohlavního systému, pomáhá odstraňovat ledvinové problémy a přispívá k léčení poruch zraku.

 

Je velmi silná a měla by se užívat v malých dávkách. Nejlepší kombinace je s mrkví nebo s mrkví a celerem.

 

Špenát

 

Šťáva ze špenátu má pravděpodobně nejpozitivnější vliv na trávicí systém ze všech zeleninových šťáv. Nejenže čistí organizmus a odstraňuje zácpu, pomáhá také léčit sliznici celého trávicího traktu, zvlášť tlustého a tenkého střeva. Na organizmus působí především jeho šťavelová kyselina. Na rozdíl od anorganické šťavelové kyseliny obsažené ve vařeném špenátu, která tvoří škodlivé krystaly, organická šťavelová kyselina stimuluje peristaltiku (vlnovité pohyby svalů ve střevech). Špenátová šťáva tak urychluje trávení, zkracuje čas přeměny potravy na živiny a odpad, a tím i dobu, po kterou zůstává odpad ve střevech.

 

Špenátová šťáva je sama o sobě dost silná, a proto je lepší ji kombinovat s jinými šťávami z listové zeleniny. Šťavelovou kyselinu obsahují i další druhy listové zeleniny: řepná nať, kapusta kadeřavá, nať vodnice, širokolistý francouzský šťovík

 

Řeřicha potoční

 

Šťáva z řeřichy potoční je velmi bohatá na síru. Velmi dobře pročišťuje střeva a v kombinaci s jinými šťávami přispívá k léčení chudokrevnosti, hemoroidů a emfyzémy.

 

Měla by být vždy kombinována s jinými zeleninami. Jako šťáva by se měla používat jen v malém množství, protože je extrémně hořká. Nejvhodnější je přidávat ji trochu do mrkvové a špenátové šťávy.